A képek még mindig nincsenek rendben a blogon, de célom, hogy a következő 1-2 napban ezen végre túljussak, mert emellett folyamatosan főztem, a karácsonyi sütiket is illene feltenni időben, nem pedig az utolsó (utáni) pillanatban, hogy nahát, ilyenek is vannak. A mézeskalács próbasütés már megvolt, a habcsókok is jól sikerültek, a mai napom is teljes egészében erről szól, mert megkaptam az első rendelésemet, összesen 200 db habcsókra, amiket kedden fog elvinni a kedves megrendelő. Szóval receptjeim lennének, csak a képek ügye miatt mindig halogattam a posztolást.
Most viszont (ugyan kép nélkül) lássuk a konyhai műveletek sorozat újabb darabját, amiben ezúttal a rizskészítésről fogok értekezni, szokás szerint első sorban Ilona néni hiánypótló könyve alapján. Kicsit olyan ő nekem mint Julie-nak Julia Child a kettejükről szóló filmben. Ha valamiben nem, vagyok biztos, és Anya sem veszi fel a telefont, vagy éppen nem tudja a választ, ez a könyv biztosan segít. És természetesen kapható a könyvesboltokban. A minap is láttam, amikor teljesen véletlenül eltöltöttem egy röpke órát a gasztronómia részlegen. :)
Rizskészítés
A rizst három alapvető céllal készíthetjük: köretnek, tölteléknek, vagy az édes verziónak, a tejberizsnek. Igen, tudom, hogy ezen felül millió rizses recept van, de most egy kicsit kénytelen vagyok egyszerűsíteni. A fenti kategóriákon kívül a szusinak való rizs elkészítését kezelem külön, annak mindig van hely. :)
A rizs elkészítése minden esetben a következővel indul: mossuk meg alaposan a rizst, többször egymás után, míg a víz, amit leöntünk róla már teljesen tiszta marad. Mert a rizs koszos. Az első öblítő víz kellemesen hasonlít a boltokban kapható 0,5%-os tejhez, de tényleg.
Elkészítés köretnek:
Egy megfelelő nagyságú edényben kevés zsiradékot melegítünk, rátesszük a rizst és kevergetve megforrósítjuk. Felöntjük vízzel: a "B" rizst a térfogatának megfelelő kétszeres mennyiségűvel, az "A" rizsre pedig két és félszeresét öntsük. Sózzuk, de ízesíthetjük ételízesítővel is (...). Gyakran kevergessük, míg fel nem forr.
Ezután megoszlik a véleményünk, én tovább szoktam főzni egyszerűen és akkor van készen, amikor az összes víz elforrt róla. Ennyire egyszerű. A szakácskönyv a párolós megoldást választja, nekem Anya így csinálta, én is így csinálom és sanszos, hogy az én gyerekem is így fogja. :)
Tölteléknek:
Töltelékekbe, rakott ételekbe a jóval olcsóbb törmelék rizs is kitűnően megfelel. Válogatás és mosás után forrázzuk le, hagyjuk állni, míg a szemek megduzzadnak. Így keverhetjük az ételbe, és együtt főzzük meg vele.
Én a magam részéről sajnos még soha nem vettem a bátorságot ahhoz, hogy töltött ételeket készítsek, mint pl. a nagymamám egyik specialitása, a töltött csirkecombok. Valahogy úgy érzem, hogy ez olyan régimódi étel. De az is lehet, hogy a fiatalok egyszerűen csak nem eléggé érettek az elkészítéséhez. Rómát látni és meghalni. Szinte biztos, hogy a töltött pulyka is hasonló. :)
Tejberizs készítése:
A tejberizs legfőbb jellemzője, hogy ragacsos és nyálkás. Igen, ez a szakvéleményem. Egyáltalán nem szép, viszont ha jól van elkészítve, akkor nagyon finom dolgokat lehet belőle alkotni. A lényeg, hogy szorgalmasan kevergessük a rizst a lábasban, hogy a szemek eltörjenek kicsit, mert akkor kapjuk meg azt az állagot, amit jelen esetben célnak nevezhetünk. Lássuk a szakértő instrukcióit.
Kétszeres, két és félszeresmennyiségű tejbe, vagy tej-víz keverékébe tesszük fel főni az előkészített rizst (válogatás, mosás), picit megsózzuk, édesítjük, és nem hagyjuk magára , míg készen nem lesz. (Az ilyen típusú ételekhez - tejberizs, tejbegríz, puding, stb. - külön fakanalat használjunk!)
Utolsó kommentek